Встановлення факту родинних відносин

Дата: 20.06.2018 09:07

Волочиське бюро правової допомоги інформує

Юридична консультація.  Встановлення факту родинних відносин

Родинні відносини (споріднення) – це кровний зв’язок між людьми, з наявністю якого закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов’язків.

В судовій практиці зустрічається безліч справ про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. Особливої складності такі справи не викликають. Але все ж бувають випадки, коли люди стикаються з проблемами встановлення фактів родинних відносин четвертого, п’ятого чи                               шостого ступеня споріднення.

Встановлення факту родинних відносин здійснюється судом в порядку окремого провадження.

Суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.

Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що  заявник може вирішити питання шляхом встановлення неправильності запису в акті громадського   стану.

Заява фізичної особи про встановлення факту родинних відносин, подається до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем її проживання.

Підсудність справ за заявою громадянина України, який проживає за її межами, про встановлення факту, що має юридичне значення, визначається за його клопотанням ухвалою судді Верховного Суду України.

Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути:

спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв’язку  із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні  наслідки;

особи, які мають право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини;

інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб;

прокурор (про встановлення факту родинних відносин для осіб, інтереси яких він представляє за законом).

У заяві про встановлення факту родинних відносин повинно бути зазначено:

який факт заявник просить встановити та з якою метою;

причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;

докази, що підтверджують факт.

Також до заяви можуть додаватися:

докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, рішення судів, погосподарські книги,   виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб);

довідки органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану;

пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

За додатковою інформацією та консультаціями просимо звертатись до  Волочиського бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Волочиськ, вул. Лисенка, 8-А, тел. (03845) 4-02-82