Як вберегтися від сальмонельозу

Дата: 23.04.2024 12:47

Як вберегтися від сальмонельозу

Влітку зростає ризик виникнення кишкових інфекцій. Однією з таких є сальмонельоз, збудниками якого є мікроорганізми, що потрапляють в організм через продукти, воду або брудні руки. Ці бактерії надзвичайно стійкі у зовнішньому середовищі. Часто сальмонелу можна виявити у мясних салатах,фарші, яйцях,ковбасах,заливних стравах,а також на фруктах, ягодах і овочах.

Що таке сальмонельоз, як він передається та як захиститися від небезпечної інфекції ?

За період 2023 року та перші три місяці 2024 року на території Наркевицької громади випадки сальмонельозу не фіксувалися.

Хоч піковими періодами захворюваності на сальмонельоз є літо та осінь,захворюваність може виникати протягом року.

Наприклад, як ми спостерігаємо вже від  початку цього року  по Хмельницькій області лабораторно підтверджений 51 випадок сальмонельозів.  Обійшлося без летальних наслідків.

Інкубаційний період сальмонельозу у середньому становить від шести годин до двох-трьох діб. Хвороба може протікати у легкій формі, але у деяких випадках, коли є зневоднення, може становити загрозу для життя. Проявляється інфекція високою температурою до 40 градусів, загальною інтоксикацією, ознобом, шлунково - кишковими розладами – болями в епігастральній ділянці, нудотою, блюванням, діареєю. Такі симптоми можуть тривати навіть до двох тижнів. У дітей сприятливість до інфекції значно вища, ніж у дорослих. Симптоми сальмонельозу типові для харчового отруєння, а в деяких випадках нагадують апендицит. Тому при появі хоча б одного з симптомів захворювання, необхідно якомога швидше звернутися до сімейного лікаря, а той при потребі скерує до інших спеціалістів. Самолікування у такому випадку заборонене і може лише нашкодити.

Прості правила, що рятують

Щоб не захворіти на сальмонельоз, потрібно дотримувати простих правил.

Перше з них – ретельно мити руки перед приготуванням та вживанням їжі.

Друге – вживати лише безпечну бутильовану або кип’ячену воду. Серед наступних – вживати продукти після достатньої і правильної термічної обробки. Наприклад, молоко  варто кип’ятити, м'ясо піддавати достатній термічній обробці, овочі і фрукти – мити і обдавати окропом. При приготуванні і зберіганні страв потрібно дотримуватися принципу: окремо зберігати сирі і приготовлені страви у холодильнику. Варто пам’ятати, що для кожного продукту необхідно використовувати окремі дощечки ї бажано ножі – для риби, мяса, сирих і готових продуктів.

Якщо є розлад шлунково – кишкового тракту ( нудота, діарея, біль в епігастральній ділянці), біль  у горлі, висипання або поранення на руках – готувати їжу категорично заборонено.

За рекомендацією МОЗ варто:

• Уникати сумнівні громадські місця харчування у літній період та не купувати продукти харчування в місцях стихійної торгівлі;
  • Сирі продукти тваринного походження відразу після покупки класти у холодильник та зберігати окремо;
  • Розморожувати м'ясо лише у холодильнику;
  • Ретельно мити яйця перед вживанням;
  • Дотримуватися чистоти на кухні, своєчасно прибирати сміття, харчові відходи, не допускати появи мух, тарганів і гризунів;
  • Не їсти недостатньо просмажене м'ясо – м'ясо та птицю потрібно варити як мінімум одну годину;
  • Не вживати гоголь - моголь і не пити сирі яйця, варити їх необхідно 10 хвилин;
  • Пити тільки кип’ячене молоко, а також уникати вживання сиру, придбаного у літній період у сумнівних торгових місцях;
  • Під час поїздок , подорожей не споживати швидкопсувні продукти: салати зі сметаною або майонезом, кремові вироби.

Дотримання цих доволі простих правил допоможе вам і вашим близьким уникати не лише такого небезпечного захворювання, як сальмонельоз, а й інших кишкових інфекцій.

Бережіть себе та близьких!