Повідомлення ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАРКЕВИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД Про клопотання щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря
Повідомлення ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАРКЕВИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД
Про клопотання щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
- Повне найменування суб’єкта господарювання: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАРКЕВИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД
Скорочене найменування суб’єкта господарювання: ТОВ "НАРКЕВИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД"
- Ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 41138561
- Місцезнаходження суб’єкта господарювання: 31260, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, смт. Наркевичі, вулиця Заводська, будинок 1.
Контактний номер телефону: (03845) 6-12-71
Електронна пошта: zmalyuska@astarta.ua
- Місцезнаходження об’єкта/промислового майданчика: ТОВ "НАРКЕВИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД"
Фактична адреса промислового майданчика: 31260, Хмельницька обл., Хмельницький р-н,
смт. Наркевичі, вулиця Заводська, будинок 1.
- Мета отримання дозволу на викиди: отримання дозволу на викиди для існуючого об’єкту.
Підприємство відноситься до другої групи об’єктів за складом документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, в залежності від ступеня впливу об’єкта на забруднення атмосферного повітря.
- Відомості про наявність висновку з оцінки впливу на довкілля: Виробнича діяльність яку здійснює ТОВ "НАРКЕВИЦЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД" належить до другої категорії видів діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»: ст. 3, ч. 3, п. 8.9 - цукрові заводи; Підприємством отримано два позитивні висновки з оцінки впливу на довкілля:
1. № 20226229619-031/1 від 05.10.2022 «Реконструкцiя двох жомосушильних барабанiв з технiчним переоснащенням на альтернативний вид палива загальною тепловою потужнiстю 20 МВт»
2. № 7477/202381610968-015/1 від 14.06.2024 «Реконструкція ТЕЦ існуючого цукрового заводу за адресою: Хмельницька обл., Хмельницький р-н, смт Наркевичі, вул. Заводська, 1».
- Загальний опис об’єкта (опис виробництв та технологічного устаткування): Основним видом діяльності ТОВ «Наркевицький цукровий завод» є виробництво цукру із цукрових буряків. (КВЕД: 10.81 Виробництво цукру). Виробнича потужність становить 780 тис.т/рік, 6 000 т/добу.
Робота підприємства характеризується двома режимами роботи:
-виробничий період (виробництво цукру) - 130 днів/рік;
- ремонтний період (підготовка виробництва до наступного сезону) - 121 днів/рік.
З метою виробництва теплової та електричної енергії для потреб цукрового заводу в приміщенні ТЕЦ використовується 5 котлів, з них 2 резервних. Планова теплова потужність ТЕЦ становить 48 МВт, паропродуктивність ТЕЦ - 70 т/год (218 400 т/рік), виробництво електроенергії - 6 МВт/год (18 720 МВт/рік). Димові гази після підігрівання повітря розділяються за допомогою газоходів на два потоки, що направляються в батарейні циклони БЦ 1-6x17 далі по загальному газоходу прямують до фільтру рукавного з імпульсною регенерацією (далі фільтр ФРІР-800), де відбувається остаточне очищення димових газів перед димососом, який подає їх в підземний боров й далі в димову трубу.
Технологічна схема виробництва цукру-піску включає такі стадії: очищення буряка від сторонніх домішок; отримання бурякової стружки; екстрагування сахарози зі стружки по принципу дифузії; вапняно-вуглекислотна та сульфітаційна очистка соку; загущення соку у випарних апаратах та вакуумній установці; кристалізація та центрифугування сиропу; висушування цукру в сушильному барабані; фасування цукру та зберігання; пресування та зберігання жому.
Буряк, що надходить на переробку, підлягає ретельному очищенню від легких (солома, залишки бур'янів та листя буряків) та важких домішок (пісок, металеві предмети, камінці) і миттю у миючих машинах. Очищений буряк транспортується у бурякорізку де він розрізається на бурякову стружку. Далі бурякова стружка по стрічковому транспортеру надходить в дифузійний апарат для одержання дифузійного соку шляхом екстрагування сахарози гарячою водою. Обезцукрена стружка вивантажується з дифузійного апарату, надходить в шнек-водовідділювач і далі на жомові преси, після чого відводиться в жомову яму.
На стадії підготовки буряка та одержання соку, виділень забруднюючих речовин не відбувається.
Разом із сахарозою, яка екстрагується майже повністю, із бурякової стружки в дифузійний сік переходить і частина несахарів: загальний азот, оксиди калію, натрію,магнію, амінний та аміачний азот, оксид кальцію, фосфорний ангідрид та білки. Для отримання цукру-піску високої якості та збільшення виходу цукру дифузійний сік підлягає очищенню. Очищення соку проводиться у декілька стадій:
обробка розчином гідроксиду кальцію (вапняним молоком) - процес дефекації;
видалення надлишків вапна діоксидом вуглецю - процес сатурації;
- усунення осаду карбонату кальцію фільтруванням;
- обробка діоксидом сірки (знебарвлення соку) - процес сульфітування.
На стадії дефекації під дією вапна нейтралізуються кислоти, що містяться у соку, відбувається коагуляція колоїдних частинок та високомолекулярних сполук, осаджування важкорозчинних солей кальцію.
На стадії сатурації ( 1-ша та 2-га ступінь) сік насичується сатураційним газом. Сатураційний газ являє собою суміш газів: 28-36 об. % СОг , 3-5 об. % Ог , 1,1 об. % СО. В результаті реакції з діоксидом вуглецю вільний оксид кальцію перетворюється в кристалічний карбонат кальцію, на поверхні якого адсорбуються розчинні несахари. Після другої сатурації сік фільтрується, відділяється суспензія сатураційного осаду, а фільтрат підлягає подальшому очищенню сульфітаційним газом. Суспензія осаду додатково промивається, фільтрується і відводиться на поля фільтрації.
На стадії сатурації із сатураторів виділяється відпрацьований газ, який містить значну кількість оксиду вуглецю.
В процесі обробки фільтрованого соку сульфітаційним газом (S02) відбувається відновлення низькомолекулярних фарбувальних речовин і перетворення їх в безбарвні сполуки. Сульфітації підлягають вода, що використовується для одержання дифузійного соку, сік і сироп. На стадії сульфітації в атмосферу виділяється сірчистий ангідрид.
Очищений сульфітований сік надходить на загущення у випарну установку і далі у вакуумний апарат, де він загущується до пересичення. За такими умовами починається кристалізація цукру. Загущення соку супроводжується виділенням з випарних апаратів аміаку, який переходить в дифузійний сік з сировини.
Процес кристалізації проводиться в два ступеня з послідовним відділенням кристалів цукру за допомогою центрифуг. Вологість цукру-піску після центрифуг становить 0.8 -1.0%. Сушіння цукру проводиться у сушильних барабанах до вологості 0. 14%. Висушений цукор надходить на охолодження в охолоджуючий барабан (20-25°С) і далі - на упаковку. Як сушильний агент використовується гаряче повітря температурою 105-110°С. Відпрацьоване повітря з сушильного та охолоджуючого барабанів надходить на очищення від пилу цукру в два послідовно розташованих циклони і видаляється в атмосферу. Вловлений цукровий пил розчиняється в соку і повертається в процес.
Сушіння жому провадиться в сушильних обертових барабанах, укомплектованих паливними камерами і скидачами сухого жому. Перед викидом в атмосферу продукти згоряння попадають у циклони сухого типу ЦОЛ - 9 (4 шт., по два на кожний сушильний барабан). Ефективність осадження твердих часток становить до 80,2 %. Місця транспортування та пересилки сухого жому обладнано місцевими відсмоктувачами з аспіраційними системами та циклонами для очистки запиленого повітря: - жомосушильне відділення: АСІ (ЦОЛ - 6), АС2 (ЦОЛ - 4,5), АСЗ (ЦОЛ - 6), АС4 (ЦОЛ -4,5); - жомогрануляційне відділення - АСІ (ЦОЛ - 9). Ефектність очищення пиловловлювачів 95,4 %.
- Відомості щодо видів та обсягів викидів: Під час провадження господарської діяльності в атмосферу викидаються - 85301,5184809999 тон/рік забруднюючих речовин з них:
Оксид вуглецю – 118,447372 т/рік; Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок(мікрочастинки,волокна)– 50,237036 т/рік; Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту [NO + NO2]) 54,37269т/рік; Аміак - 16,808435т/рік.; Сірки діоксид -55,613781 т/рік;
Сірководень(H2S) - 0,0001305т/рік; Кислота сіpчана за молекулою Н2SO4 - 0,009507 т/рік;
Метилмеркаптан(газ) - 0,000438 т/рік; Неметанові леткі органічні сполуки - 51,3634948 т/рік;
Бензол - 0,000191 т/рік; Кислота масляна - 1,58256 т/рік; Кислота оцтова - 4,74768 т/рік;
Ксилол - 0,0003184 т/рік; Толуол - 0,0004458 т/рік; Формальдегід - 0,00096 т/рік; Метали та їх сполуки, в т.ч.- 0,1157567 т/рік;: Заліза оксид**(в переpахунку на залізо)- 0,109086т/рік;
Манган та його сполуки в перерахунку на діоксид мангану - 0,0039796т/рік; Арсен та його сполуки в перерахунку на арсен - 0,0010536 т/рік; Мідь та її сполуки в перерахунку на мідь - 5E-6 т/рік; Нікель та його сполуки в перерахунку на нікель - 1,38E-5 т/рік; Ртуть та її сполуки в перерахунку на ртуть - 0,0015021 т/рік; Свинець та його сполуки в перерахунку на свинець - 1,29E-5 т/рік; Хром та його сполуки в перерахунку на триоксид хрому - 1,67E-5 т/рік; Цинку окис (в переpахунку на цинк) - 8,7E-5 т/рік; Вуглецю діоксид - 84930,489373 т/рік; Метан - 5,952129 т/рік; Азоту(1) оксид (N2O) - 18,108338 т/рік.
- Заходи щодо впровадження найкращих існуючих технологій виробництва, що виконані або/та які потребують виконання: Заходи щодо впровадження найкращих існуючих технологій виробництва та методів керування що виконані або/та які потребують виконання для об'єктів другої групи ступеня впливу на забруднення атмосферного повітря – не передбачено.
- Перелік заходів щодо скорочення викидів: Перелік заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин, що виконані або/та які потребують виконання – не передбачено
- Дотримання виконання природоохоронних заходів щодо скорочення викидів: Нормативи граничнодопустимих викидів дотримуються, тому природоохоронні заходи для їх досягнення не застосовувались.
- Відповідність пропозицій щодо дозволених обсягів викидів законодавству: викиди забруднюючих речовин відповідають вимогам Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.06.2006 р. №309 та Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 10.05.2002 р. № 177.
- Адреса обласної, Київської, Севастопольської міської держадміністрації, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, до якої можуть надсилатися зауваження та пропозиції громадськості щодо дозволу на викиди: Зауваження та пропозиції щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами необхідно надсилати до: Хмельницької обласної військової адміністрації: 29005, м. Хмельницький, майдан Незалежності, буд.2; тел. (0382)76-50-24, regadm@admkm.gov.ua
- Строки подання зауважень та пропозицій: Зауваження та пропозиції щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами необхідно надсилати протягом 30 календарних днів з дати опублікування.